fbpx
Aesthetic Dental Implantologie Clinic
İmplant Ankara

Diş Taşı Temizliği

Gösterim: 17302

Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş Kayıplarının Büyük Bir Çoğunluğu Diş Etlerinden Ve Dişleri Çevreleyen Kemikten Kaynaklanır.

Diş taşına ve diş eti hastalıklarına, film tabakası kalınlığında, dişlerin yüzeyine yapışan ve plak denilen bakteriler sebep olur. Eğer plak temizlenmezse tartar (kalkülüs) denilen diş taşlarına dönüşür. Plak ve diş taşlarının birikmesi ağzımızda tahrip edici bakterilerin çoğalmasını sağlar ve bunun sonunda diş ve diş eti arasında cep denilen boşluklar ve diş eti çekilmeleri oluşur. Bakteriler dişin çevresindeki kemik tahribine yol açan enzim salgılarlar. Ve sonunda diş kaybedilir.

 

Diş Taşı Temizliği Diş Eti Hastalıklarıyla Mücadelenin Temelini Oluşturur.

Çünkü diş eti hastalıkları ile başa çıkabilmek için plakların, tartarların ve diş eti cebindeki bakterilerin ağız ortamından uzaklaştırılması gerekir. Ultrasonik cihazlarla ya da uygun el aletleriyle yapılan müdaheleler sonucunda bu zararlı oluşumlar çıkarılır. Bu aletler diş minesine kesinlikle zarar vermezler çünkü diş hekimlerince kullanılan profesyonel aletlerdir. Diş taşlarını temizlerken hava, su ve püskürtülen özel bir temizleme tozundan da faydalanılır.

Diş temizliğinin ilk amacı plakların, tartarların ve hastalıklı bazı dokuların uzaklaştırılmasıdır. Dolayısıyla zararını bırakın oldukça faydalı bir tedavi metodudur.

Daha önceden diş taşları nedeniyle diş etleri çekilmişse, diş taşlarını temizleyince de doğal olarak diş kökleri açığa çıkar. Kişiler diş taşlarını temizletince köklerinin açığa çıktığını zannedebilirler. Aslında onlar önceden kötü ağız bakımı ve diş taşları sebebiyle oluşmuş çekilmelerin sonucudur. Yapılan temizlik işleminin bir sonucu değildir.

Operasyonla diş eti çekilmeleri yerine getirilemiyorsa diş etlerinin daha fazla çekilmemesi için iyi bir ağız hijyeni şarttır.

Diş taşı temizliği çok sık yapılıyorsa ağız hijyeniniz iyi değil anlamına gelir. Ortalama 6 ayda bir gittiğiniz diş hekiminiz sizi bu konuda uyaracaktır.

Unutmayın ki ,diş temizliğinden sonra yeniden diş taşı oluşumunu engellemek sizin elinizdedir. Diş hekiminizin gösterdiği şekilde fırçalayarak ve arayüz bakımını yaparak istenen ağız sağlığına kavuşursunuz.

Dişlerinizi temizlettirdikten sonra hızlı bir şekilde yeniden diş taşı oluştuğunu düşünüyorsanız fırçalama şeklinizi gözden geçirmelisiniz.Temizlenen bir yer yeniden kirleniyorsa iyi bakılmadığı anlamına gelir.

Ağız sağlığının genel vucüt sağlığının bir parçası olduğunu düşünerek diş etlerinizin bakımını ihmal etmeyin ve gerekiyorsa dişlerinizi mutlaka temizlettirin.