fbpx
Aesthetic Dental Implantologie Clinic
İmplant Ankara

Diş Eti Estetiği

Gösterim: 17238

pembe estetik, dişeti estetiği, gingivoplasti

Diş eti Manikürü - Diş Eti Estetiği (Gingivoplasti) 

Göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülümseme oluşturmanın ilk adımı diş ve diş eti uyumunu  sağlamaktır. Güldüğümüzde gözüken diş eti miktarı, dişlerimizin görünümünü de etkiler. Asimetrik diş eti kenarları ,dişlerimizin düzensiz ve gülüş hattımızın eğri olduğu izlenimini verir. Eğer diş etlerimiz çekilmişse, dişlerimiz olduğundan daha uzun görünür. Bu olumsuz durumu gidermek, diş eti estetiği uygulamaları sayesinde mümkün olmaktadır.

 

Pembe Estetik

Enflamasyon (bir çeşit diş eti ödemi) nedeniyle şiş ve kırmızı olan diş etleri, dikkatlerin diş etlerine çevrilmesine sebep olur. Kalınlaşmış ve ödemli diş eti kenarı, dişlerin dip kısımlarında gölgelenmelere sebep olur. Bu gölgelerden dolayı diş renkleri de olduklarından birkaç  ton daha koyu görünürler. Ayrıca ödemden dolayı kalınlaşmış diş eti kenarında bakteri plağı birikimi daha kolay olur. Bakteri birikmesi, iki diş arasındaki üçgen diş eti bölümünün (papil) çekilmesine ve iki diş arasında koyu renkli, bazen de siyah bölümler oluşmasına neden olacaktır.

 

Gingivoplasti

Güldüğünde diş etleri normalden fazla görünen, 'Gummy-smile' dediğimiz gülüşlerde uygulanan bir metottur. Gülüş estetiğini bozan diş etindeki fazlalık küçük bir operasyon ile düzeltilir.
Bu kişilerde estetik diş hekimi ile periodontolog (diş eti doktoru) beraber çalışır ve diş eti seviyesi ile biçiminin nasıl olması gerektiği belirlenir. Periodontolog da bu seviyeye kadar diş etlerini düzelterek güzel bir uyum sağlar. Hastaya yapılacak lokal bir anestezi ile hasta hiç bir şey hissetmeyecektir. Küçük bir cerrahi işlem olan gingivoplasti, kısa zamanda gülümsemeyi tamamen değiştirecektir. Estetik problemin dişleri de kapsadığı durumlarda diş eti operasyonundan sonra porselen lamine dişlerde da uygulanarak mükemmel bir gülüş tasarlanmış olur. Ayrıca Bakınız: Gülüş Tasarımı

 

Diş Eti Grefti :

Diş eti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere doku ekleyerek uzunmuş gibi görünen dişlerin daha estetik görünmesi sağlanabilir. Diş eti estetiğini ilgilendiren diğer bir nokta ise; diş çektirmeye bağlı olarak, çene kemiğinde çökme ve sonucunda oluşan asimetrik diş eti görünümüdür. Bu durum, genellikle ön dişler bölgesinde oldukça rahatsız edicidir. Her ne kadar olağanüstü güzellikte porselen dişler yapılmış olursa olsun, hazırlanan porselenlerin yerleştirileceği alan, çepeçevre diş eti dokusudur. Eğer olması gerektiği kadar ve sağlıklı bir diş eti dokusu yoksa, hazırlanan porselenler güzelliğini sergileyemeyecektir. Eğer diş eksikliği veya diş eti çekilmesine bağlı papil kaybı varsa, öncelikle bu olumsuz durumun giderilmesi gerekir. Bazı protetik ve cerrahi yöntemlerle kayıp dokular tekrar kazanılabilir. Dişlerimizi çevreleyen diş eti dokusunu düzenlemeye ve dişlerimizle uyum içinde bir görüntü elde etmeye yönelik işlemlere kozmetik diş eti düzenlemeleri denir. Genellikle protez yapımı öncesinde; diş etleri, kemik ve bağ dokusuyla ilgili altyapı müdahaleleri, hastalar tarafından uzun ve yorucu seanslar olarak düşünülse de, bu tip müdahaleler, elde edilen sonuçları sebebiyle, hastalar ve diş hekimleri açısından son derece gerekli ve memnun edici olmaktadırlar

 

Periodontal Tedavi

Tüm Bölümler;

  • Oral Diagnoz ve Radyoloji
  • Diş Temizliği
  • Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi
  • Diş Eti Kanaması Tedavisi
  • Diş Eti Estetiği
  • Diş Taşı Temizliği (Tartar)
  • Diş İpi Kullanma Eğitimi
  • Diş Fırçalama Eğitimi
  • İlk Muayene Ve Diş Beyazlatma