fbpx
Aesthetic Dental Implantologie Clinic
İmplant Ankara

Çocukların Ortodonti Tedavisinde Geç Kalınıyor!

Gösterim: 2442

İlk Ortodontik Kontroller Ne Zaman Başlamalı?

İlk ortodontik kontrollerin çocuklarda daimi dişlenmenin başladığı 6 yaşından itibaren yapılması öngörülmektedir. Ön dişlerin değişim göstermesiyle başlatılan ortodontik kontroller sayesinde bozukluklar önceden fark edilebilir.

Diş hekimleri, diş çapraşıklığı ve çene uyumsuzluğu bulunan hastalarını, ortodonti uzmanlarına yönlendirirler. Burada önemli olan ebevenylerin çocuklarını geç kalmadan kontrole getirmiş olmalarıdır. Ortodonti tedavisine geç kalmamak için en geç yedi yaşında kontrole gelinmiş olmalıdır. Maalesef anne babalar çocuklarını diş hekimlerine ya da ortodonti uzmanlarına götürmede geç kalabilmektedirler. İlerde oluşan diş çapraşıkları ve çene bozukluklarını önlemek zamanında yapılan tedavilerle mümkün olmaktadır. Ortodonti uzmanlarına göre çocukların tüm daimi dişlerin tamamlandığı 12 yaşında ortodontiye yönlendirmek birçok fırsatın kaçırılması anlamına gelmektedir.

Örneğin, orta-şiddetli derecede yer darlığı vakalarında, süt dişleri ve sürekli dişler birlikte mevcutken (karışık dişlenme dönemi) çene genişletmesi yapılarak dişlerin düzgün bir şekilde dizilebilmesi için yeterli yer sağlanabilir. Sağlıklı ve sürekli dişlerin çekilmeleri önlenebilir. Yine örnek olarak, alt çene normalden öndeyse ve belirgin bir hal almışsa, iskeletsel olarak erken yaşlarda düzeltme yapma şansı daha fazladır ve erişkin yaşlarda olabilecek muhtemel bir ortognatik cerrahi çene ameliyatı ile alt çenenin kesilip geriye alınması önlenmiş olabilir.