fbpx
Aesthetic Dental Implantologie Clinic
İmplant Ankara

Çene Kemiği Erimesi ve İmplant Tedavisi

Gösterim: 5868

Çene Kemiği Erimesi ve İmplant

Dişlerimizi çektirdiğimiz ve kaybettiğimiz süreçte çene kemiği erimeye başlar. Bu durumun sonucunda çene kemiği erimesi oluşur. İnsan vücudu, “bir organı kullanmak, kullanmıyorsa kaybetmek” ilkesi üzerine çalışır. Düzenli spor yapıldığında kasların gelişmesi, felç gibi hallerde de kullanılamayan kol veya bacak kaslarının küçülmesi buna örnektir. Genelde insan kemiği, özelde çene kemiği de aynı prensiple çalışır. Dişlerin veya diş implantlarının varlığı ve ısırma sırasında kemiğe kuvvet uygulanması çene kemiğini güçlendirir ve bir arada tutar. Dişlerin çekilmesi halinde ise, dişleri tutmak için kemiğe gerek yoktur. Bu nedenle, kemik, erime ve yıkım sürecine girer. Kemik erimesi denilen durum meydana gelir. Bu itibarla, çekilen dişlerin yerine implant yapılması, çene kemiğinin erimesini ve küçülmesini engeller. Kemik kayıp oranı tüm bireylerde aynı olmamakla birlikte, dişlerini kaybeden herkes de kemik yıkımı kaçınılmazdır.

 

Çene Kemiği Erimesinin Nedenleri

Kaybedilen dişler sonucunda çene kemiği boş kalır ve erimeye başlar. Bu bölüme implant diş çene kemiği erimesi tedavisi uygulanır ise çene kemiğinin erimesi engellenebilir. Çene kemiği erimesinin başka nedenleri de olabilir. Örneğin; tümör ve kist gibi nedenler çene kemiğinin erimesine neden olabilir. Ayrıca diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi nedenlerde çene kemiği erimesinin nedenleri arasındadır.

 

Çene Kemiği Erimesinin Tedavi Yönetimi

İmplant diş ameliyatı çene kemiği erimesi tedavisi oldukça önemli bir yöntemdir. Diş implantının çene kemiği erimesini önlemesi mümkündür. Çene kemiği erimesi olan hasta Box tekniği ile tedavi edilir. Box tekniği; çene kemiği erimesi olanlara implant tedavisi uygulanabilecek duruma getirilir. Daha sonraki süreçte implant diş ameliyatı çene kemiği erimesi tedavisi ile protezler için uygun hale gelmesi sağlanır. Diş çekildikten sonra, kökü çevreleyen kemik hızlıca erimeye başlar. Çene kemiği erimesi ilk 6-12 ayda en hızlı şekilde erir. Daha sonra daha yavaş bir seyirde erime devam eder. Bakınız: İmplant Tedavisi

 

Çene Kemiğinde Erime Varsa İmplant Yapılabilir mi?

 

Çene Kemiği Erimesi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  • Box tekniği çene kemiği erimesi olan hastalara uygulanır. Bu teknik uzman bir hekim tarafından 6 – 12 ay aralığı arasında uygulanmaktadır.
  • 3 – 6 ay arasında değişen All on 4 tedavisi ile implant yapılabilir.
  • Çene kemiği erimesi olan hastalara elmacık kemiği implantı uygulanabilir. Sadece üst çeneye uygulanması mümkündür. Tedavi süreci 3 – 6 ay arasında değişmektedir.