fbpx
Aesthetic Dental Implantologie Clinic
İmplant Ankara

Diş Ağrısı İhmale Gelmez

Gösterim: 2732

Diş Hekimi Dr.Deniz Pandar, diş ağrılarının genellikle basit ağrılar olarak görülüp, ihmal edildiğini belirterek, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Dr. Deniz Pandar, diş sağlığınının önemine değindi. Pandar, "Diş ağrısı çeken bir hastamız dayanılmaz hale gelinceye kadar da diş hekimine gitme gereği duymaz. Bu da çok yanlış bir düşüncedir. Diş ağrısı aynı zamanda bilinçsiz ağrı kesici kullanımının ve çeşitli yöntemlerin en sık görüldüğü ağrı çeşitlerinden biridir. Ağrıyan diş üzerine ağrı kesici konması, alkollü pamuk uygulaması gibi davranışlar içine girilmesi yanlıştır. Diş ağrısı kendi kendine geçme özelliği göstermez ve tedavi gerektirir." dedi.

Diş ağrıları nedenleri arasında en sık görülen rahatsızlıkların başında diş çürüklerinin geldiğini kaydeden Dr. Pandar, "Ağız içine yerleşen bakteriler şekerli ve unlu yiyecek kalıntıları ile asit oluşturur ve bu da dişin koruyucu tabakasını zayıflatarak çürüklere neden olur. Diş ağrıları genellikle zonklama şeklinde ve oldukça rahatsız edici olarak duyulur. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Özellikle abse gibi iltihabi bir durum varsa dışarıdan farkedilecek kadar şişliklere neden olabilir. Sıcak, soğuk hassasiyeti ve dişe bastırınca hassasiyet artar. Dişlerde minik kırılmalar görülebilir. Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden bir diş hekimine gidilmesi gerekir. Aksi takdirde diş ağrısı nedenlerinden de anlaşılacağı gibi, ağrı kendi kendine geçme özelliği genellikle göstermez ve tedavi gerektirir." diye konuştu.

Sağlıklı beslenilmesi için mutlaka ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Pandar, "Erken tedavi uygulanan bir dişin kurtarılması kolay olur. Fakat geç kalınmış bir dişin kurtarılması çok zor durdur. Bu bakımdan dişlerimize gereken önemi göstermeliyiz. Günde en az iki defa dişlerimizi fırçalamalıyız." şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak:  http://www.haberler.com/dis-agrisi-ihmale-gelmez-5236312-haberi/